Velmi mě tehdy zaujaly proklamované pozitivní účinky. Řekla jsem si, to bych mohla vyzkoušet. A zařadila to do svých ranních rituálů.
Uplynulo skoro už 20 let a já dodnes každé ráno pozdrav slunci praktikuji. Nechce se mi ani věřit, že už je to tolik let. Cvičit jsem nepřestala ani během svého těhotenství. Ano, vynechala jsem v den porodu a pak také na začátku šestinedělí 😊. Jsem přesvědčena, že mimo jiné i tato sestava přispěla k hladkému porodu.
Samozřejmě jsem si dávala pozor, ale řekla jsem si, že budu cvičit, dokud mi to bude příjemné. Pokud jste i před svým těhotenstvím jógovaly, cvičte dál. Pouze se:
• nepokládejte břichem na podložku
• záklony pouze naznačte
• v předklonech uvolněte místo bříšku tím, že dolní končetiny více roznožíte
Vždy mějte na paměti, že cvičíte dva. Pozorujte tedy své pocity, a také to, jak cvičení působí i na Vaše miminko.
Nepřepínejte se a respektujte své měnící se tělo. Během těhotenství se totiž uvolňuje hormon relaxin, který sám o sobě uvolňuje vazy a svaly, čímž postupně připravuje k porodu. Proto raději nechoďte do velkých rozsahů pohybu, abyste uvolněné tkáně nadměrně nenatahovaly. Cvičte pomalu s plnou pozorností k tomu, co právě děláte a v souladu s dechem.
Do záklonů chodíme s nádechem, předklony provádíme s výdechem. Po celou dobu nádechu/výdechu provádíme konkrétní pohyb. Jedná se tedy o velmi pomalou sestavu. Vnímejte pocity ve svém těle.
Pamatuji si, jak jsem si jako těhotná každé ráno před snídaní vzala karimatku, vyběhla na zahradu a s tváří obrácenou k vycházejícímu slunci jsem jej „vítala pozdravem“. Když zrovna pršelo, cvičila jsem doma, třeba u otevřeného okna, vždy směrem, kde jsem tušila, že vycházející slunce může být.
Někdy se člověku prostě nechce. Mám ale zkušenost, že pokud tuto nechuť/lenost překonám, cítím se po cvičení daleko lépe a „vyrobím“ si lepší náladu, se kterou začínám nový den. Opravdu to nakopne více, než ranní káva a i snídaně pak chutná lépe 😊.
Jiná situace samozřejmě nastává, pokud se necítíte dobře, něco vás bolí, nebo jste nemocní. V těchto případech by Vám pozdrav slunci příliš neprospěl.
Jsou dva okamžiky během dne, kdy východní tradice doporučují cvičit jógu a sice když se noc mění v den (svítání) a den v noc (soumrak). V těchto chvílích se mění energetické pole Země. Můžete si třeba všimnout, že ptáci začnou zpívat jinak, změní se proud větru, příroda celkově utichne.
Cvičení pak má silnější efekt a snáze se můžete soustředit na to co děláte, a zklidnit se mohou i Vaše myšlenky.
Občas vídávám že se pozdrav slunci cvičí ve večerních lekcích jógy. Já osobně tuto sestavu cvičím nejpozději dopoledne. Pozdrav slunci je totiž výrazně aktivační sestava, která rozproudí energii a nakopne vás na denní aktivity.
Mám vyzkoušeno na sobě, že když jsem ji cvičila večer, špatně se mi potom usínalo. Na večer se spíše hodí sestava „Pozdrav měsíci“, o té ale někdy příště…
Praktikování pozdravů slunci v těhotenství je záležitost hodně individuální. To, že mě bylo příjemné cvičit po celou jeho dobu neznamená, že to tak bude mít každý.
Proto stále a znovu opakuji: poslouchejte své tělo a dělejte jen to, co je vám příjemné. Chápu, že s rostoucím bříškem můžou být některé pozice hůře proveditelné, ale vše jde přizpůsobit. Například jde cvičit pouze ve stoje, bez nutnosti pokládat se na zem.
Pokud je ale všechno v pořádku, děláte velkou službu sobě i děťátku. Posilujete svůj i jeho tvořící se krevní oběh. Navíc tato technika dobře působí na vaječníky, posiluje svaly dělohy což oceníte hlavně při porodu. Umí připravit tělo na příjemnější porod. Až se Vaše dítě narodí, pozdrav slunci vám poslouží k návratu zpět k Vaší původní kondici.
… tedy do doby, než si z Vás dítě během cvičení udělá „prolejzačku“, tak jako je tomu teď u nás 😊