Během mého těhotenství jsem denně chodila do lesa. Mám to štěstí, že jej mám 5 minut chůze od domu. Chodila jsem si tam pročistit hlavu, rozproudit krev, nadýchat se čerstvého vzduchu. Občas jsem si sedla jen tak na kmen nějakého stromu,
Vzpomněla jsem si na bylinky, konkrétně listy malin, které umí připravit tělo k porodu. Přečetla jsem si, že uvolňují hladké svalstvo v pánvi a usnadňují porod. Proto se nedoporučuje jej pít dříve, než 6 týdnů před porodem, aby případně nevyvolal kontrakce. Já to riskla a pila čaj z maliníku asi 2 měsíce před termínem. Možná i díky malinám vděčím za bezproblémové narození mého synka.
Pokud je „po sezóně“ není problém si listy malin opatřit v lékárně, nebo v bylinkářství. Se smíchem si teď vybavuji, jak jsem každý den vyšla cca 2 km od domu, kde rostly ty nejhezčí rostlinky a můj přítel se děsil toho, že mu budu volat do práce že se mi rozjely kontrakce někde uprostřed lesa, kam se nedostane autem. Hotová Lesana 😀
Svěží lístky bršlice a pampelišky jsem zpracovávala nejčastěji jako salát zakápnutý olejem s přídavkem další zeleniny jako je řepa, okurek, paprika, semínek, vajíčko… Prostě jsem k tomuto zelenému jarnímu pokladu z louky přistupovala jako by to byla rukola koupená z obchodu 😊. Vždy když jsem snědla něco těžkého a nebylo mi zrovna dobře, namíchala jsem si pampelišku jako salát a problém byl vyřešen. Kam se hrabe soda.
Listy malin, nebo kopřiv jsem pak vylouhovala v horké vodě a popíjela jako čaj. Případně hrstku kopřiv dala jako ingredienci do smoothie. Můj přítel někdy s oblibou říká, že se diví tomu, že se Ondrášek nenarodil jako bršlice :D. Každopádně konzumace těchto bylin mi dělala dobře, a navíc jsem nikde nenašla, že by je těhotné ženy nemohly užívat. Samozřejmě to nemusí vyhovovat všem, takže vyzkoušejte a uvidíte. Případně se poraďte třeba s vaším gynekologem.
Někde jsem tuto větu slyšela. Vzpomněla jsem si na ni, když jsem na své každodenní procházce míjela stále stejné rostliny. Už nějakou dobu mě po jídle bylo těžko a právě pampeliška se svojí (dost) nahořklou chutí mi ihned pomohla. Proto se rozhlédněte a pozorujte bylinky, které míjíte denně a zkuste si o nich vyhledat pár užitečných informací. Třeba máte řešení svého zdravotního problému na dosah :). Pokud bydlíte ve městě, skočte do nějakého bylinkářství, kde máte jistotu kvality.
Asi nemusím připomínat, že místům poblíž hlavních cest, nebo pejskařských tras je vhodné se vyhnout. Zkuste najít nějakou louku, málo frekventovanou lesní cestu apod. Nelpěte ale na tom, že musíte najít nějakou supr bylinu. Najdou si Vás samy.
Přeji krásné předjaří a hlavně pevné zdraví 😊