Bedra v nesnázích

Rostoucí bříško posunulo těžiště těla více dopředu a bedra dostala pěkně zabrat. Pamatuji si, jak se moje záda ozývala hlavně při procházkách, nebo i když jsem jen delší dobu stála. Bála jsem se, že zůstanu někde na ulici se zablokovanými zády s nemožností udělat krok…

Ještě před těhotenstvím jsem chodila na masáže, které mi vždy částečně na nějaký čas pomohly, ovšem ležet na břiše teď nepřipadalo v úvahu. Na druhou stranu, ve všem platí, že pokud si umí člověk od svých potíží pomoci sám (ať už během těhotenství nebo mimo něj), je to vždy lepší varianta, než-li se stoprocentně spoléhat na cizí pomoc.

Vzala jsem to proto do svých rukou a začala pravidelně svá bedra protahovat při různých příležitostech. Židli v kanceláři jsem střídala s gymnastickým míčem, během chůze jsem vědomě táhla kostrč dolů k patám a kdykoli to bylo možné vyrovnala jsem svá záda na zemi. Můžu vřele doporučit pozici tzv. „šťastného dítěte“, která vedle toho, že vám krásně vyrovná bedra, uvolní i svaly pánevního dna, což je rozhodně výhodná výbava i pro snadný porod.

Během procházek v lese, nebo v parku jsem se častokrát zapřela o nějaký strom případně lavičku a vědomě svá bedra narovnala a vytahovala se za sedacími kostmi a temenem hlavy do dálky. Vždycky to udělalo takové úlevné „křup křup“ 😊. Pokud zrovna nemáte nic po ruce, o co byste se mohla pohodlně opřít, postačí vlastní holeně nebo stehna, o které se lze rukama opřít do rovného předklonu a odpočinout si v této pozici na pár nádechů a výdechů.

Kostrč dolů, prosím

Pokud jsem zrovna šla, nebo stála, vždy když jsem si vzpomněla zatáhla jsem kostrč směrem dolů k patám. Tím se nenásilně bederní oblouk natáhnul a zploštil. Raději se ale nesnažte primárně o překlopení pánve dopředu. Je to opačný extrém, při kterém se většinou používá větší úsilí, což by vás zaprvé brzy vyčerpalo a za další zkrácené vzpřimovače bederní páteře by se dostaly do nepřirozené polohy. Doporučuji se proto soustředit na natáhnutí kostrče k zemi.

Během dne jsem si častokrát lehla na podložku, případně pokud bylo teplo i na zem do trávy, s pokrčenýma nohama a tak svá namáhaná bedra krásně uvolnila. Pomáhala mi představa, jak celou váhu v této oblasti včetně těžkého břicha rozpouštím do země. Občas jsem zapojila i pomalý dech do břicha opět s představou, že nadechuji skrz pupík a vydechuji spodní částí zad všechno to ztuhlé, bolavé, špatné a nechávám to vsáknout do země pod sebou. Užitek z toho měl i malý Ondrášek, kterého jsem tak často ukolébala k spánku. 😊

Možná bych zde zmínila jenom upozornění pro vyšší stádia těhotenství, kdy bříško už může stlačovat dolní dutou žílu, která vede živiny k vašemu děťátku. Nezůstávala bych proto v leže na zádech příliš dlouho. Platí zde zásada nenásilí a směrodatné je pro vás to, co je vám příjemné. Poslouchejte své tělo, hodně vám napoví.

Sečteno a podtrženo: Každá pozice, která vám natáhne bederní úsek a zploští tak výrazný bederní oblouk vám přinese úlevu. A naopak. Všechny záklonové cviky, při kterých dochází k většímu náporu na prohnutí beder, jsou nevhodné. Pokud bych zde měla vypíchnout jen jednu ásanu za všechny, byla by to již výše zmiňovaná pozice šťastného dítěte, kterou si můžete vyzkoušet dle instrukcí níže. Později připojím i krátké video.

Ať vám cvičení přinese blaho pro vaše bedra 😊

  •  Položte se pohodlně na podložku s pokrčenýma nohama
  •  Uvolněte bederní úsek páteře překlápěním a kroužením po a proti směru hodinových ručiček
  •  S výdechem přitáhněte kolena k hrudníku, budou rozevřená do větší šířky, než hrudník
  •  S nádechem narovnejte holeně kolno ke stropu
  •  Udělejte „fajfky“ z chodidel, jakoby se chtěla odrazit od stropu a uchopte chodidla rukama
  •  Pozici prodýchejte, pocitově přitom prodlužujte bedra do dálky a vnímejte uvolnění svalů pánevního dna
Lenka Kuhejdová
Na vlastní kůži mám vyzkoušeno že praktikování jógy zlepšuje kvalitu života. Díky jógové terapii pomáhám například ženám při přípravě k porodu a odstranit obavy s tím spojené. Protože jsem si kdysi zažila to samé, mohu dnes s láskou předávat své zkušenosti a podporu dál.Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.